
У межах реалізації завдань, визначених Положенням про Держпродспоживслужбу України, фахівці Управління державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства та його профільних відділів, відповідно до Плану роботи Головного управління Держпродспоживслужби у Вінницькій області на 2024 рік, здійснювали організаційно-методичні та профілактичні заходи, спрямовані на забезпечення санітарного й епідемічного благополуччя населення регіону.
Спільно з фахівцями ДУ «Вінницький обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України» взято участь у розслідуванні спалаху гострої кишкової інфекції серед учнів КЗ «Чечельницький ліцей Чечельницької сільської ради» Гайсинського району. Постраждало 12 дітей. У одного із захворілих лабораторно виявлено норовірус. Джерело інфекції не встановлено. Причинами спалаху стали порушення санітарно-гігієнічних і протиепідемічних вимог, зокрема недотримання правил особистої гігієни працівниками та учнями закладу.
У рамках епідрозслідування проведено позапланове інспектування навчального закладу фахівцями відділу безпеки харчових продуктів і ветеринарної медицини. За результатами перевірки керівнику направлено припис щодо усунення порушень, а також листи до місцевих органів влади та департаменту освіти ОВА.
Проведено епідеміологічне розслідування 7 випадків ботулізму (з них один – ятрогенний). Усі випадки мали побутовий характер. За можливості відбиралися зразки харчових продуктів, однак позитивних результатів не виявлено.
У 2024 році здійснено 57 позапланових заходів державного нагляду, з яких 56 — за заявами суб’єктів господарювання (зокрема дитячі табори, агрофірми, ЗДО), і 1 — за погодженням ДПСС при розгляді скарги. Порушення встановлено на 11 об’єктах, керівникам направлено відповідні приписи.
На виконання доручень Прем’єр-міністра України, рішень державної та обласної комісій з питань ТЕБ та НС у 2024 році, проведено комісійні обстеження об’єктів централізованого та децентралізованого водопостачання. Загалом обстежено 289 підприємств, 818 об’єктів централізованого водопостачання та 1804 громадські криниці. Порушення виявлено на 669 об’єктах централізованого водопостачання (81,7%) та у 1174 криницях (65%).
У рамках реалізації Стратегії реформування системи шкільного харчування на 2023–2024 роки, спільно з департаментами освіти, проведено 1359 комісійних перевірок харчоблоків ЗДО та ЗЗСО. Порушення виявлено на 632 об’єктах (46,5%). Підготовлено та надіслано 520 інформаційно-рекомендаційних листів, у тому числі до департаменту гуманітарної політики ОВА.
Перед початком 2024–2025 навчального року спеціалісти управління взяли участь у 1209 перевірках закладів освіти на предмет готовності до роботи. Невідповідності виявлено у 125 ЗДО (23%) та 240 ЗЗСО (38%). Матеріали обстежень оформлено у листах до керівників закладів та органів місцевої влади, зокрема до департаменту гуманітарної політики ОВА.
Контроль за дотриманням вимог до організації харчування у закладах освіти (відповідно до постанови КМУ №305 від 24.03.2021) здійснювався через розгляд примірних сезонних меню. Загалом розглянуто 1693 меню ЗДО та 1593 меню ЗЗСО, з яких 140 повернуто на доопрацювання. На адресу Вінницького міського голови та директора департаменту освіти ВМР направлено лист з проханням виділити додаткове фінансування на організацію харчування.
Спільно з ДУ «Вінницький ОЦКПХ МОЗ України» в межах програми «Здоровий зір для кожного школяра» протягом I кварталу 2024 року проведено моніторингові обстеження освітніх закладів Вінницької ТГ із замірами рівнів освітлення.
У межах бюджетної програми відібрано 444 проби питної води з централізованої мережі. За мікробіологічними показниками 140 проб (31,5%), а за фізико-хімічними — 167 (37,6%) не відповідали нормативам. У всіх випадках вжито заходів реагування, підготовлено відповідний лист до департаменту гуманітарної політики ОВА.
З відкритих водойм відібрано 21 пробу води, з яких 9 (42,8%) не відповідали нормативам як за мікробіологічними, так і за фізико-хімічними показниками. Усі відповідальні суб’єкти отримали відповідні приписи.
За зверненнями суб’єктів господарювання через ЦНАПи видано 40 санітарних паспортів на право експлуатації джерел іонізуючого випромінювання. У 11 випадках надано обґрунтовану відмову. Також видано 20 паспортів на право зберігання та реалізації пестицидів та агрохімікатів, у 1 випадку відмовлено.
З метою врахування державних інтересів при розробці містобудівної документації, підготовлено 107 інформаційних листів до департаменту будівництва та архітектури ОВА. Взято участь у 21 засіданні архітектурно-містобудівних рад.
Погоджено продовження терміну дії 4 санітарних паспортів на джерело мінеральної води «Регіна».
Фахівці Головного управління долучилися до засідань круглого столу на тему управління відходами, організованого Агенцією регіонального розвитку при Вінницькій ОВА.
У межах Обласної програми підтримки ВПО на 2023–2027 роки здійснено 283 моніторингових обстеження місць їх тимчасового проживання. За результатами — надано 66 рекомендаційних листів. Відібрано 51 пробу питної води: за санітарно-хімічними показниками не відповідали вимогам 15, за мікробіологічними — 13. Надіслано листи балансоутримувачам щодо вжиття заходів.
Розглянуто 180 звернень громадян з питань порушення санітарного законодавства.
Проведено 132 наради з представниками місцевої влади та підконтрольних об’єктів.
Ініційовано та взято участь у 103 засіданнях комісій з ТЕБ та НС районного і міського рівнів, на яких розглянуто питання водопостачання, профілактики ботулізму, харчових отруєнь, отруєнь грибами, лептоспірозу тощо.
Налагоджено взаємодію зі ЗМІ: надано 1034 інформації для публікації у медіа та на офіційному сайті Головного управління. Проведено 38 радіо- та 7 телевиступів, 3026 бесід, а також подано пропозиції щодо актуалізації інформації на сайті установи.