Щодо стану об’єктів централізованого та децентралізованого водопостачання в І кварталі 2025 року

09 Квітень 13:53
Щодо стану об’єктів централізованого та децентралізованого водопостачання в І кварталі 2025 року
Щодо стану об’єктів централізованого та децентралізованого водопостачання в І кварталі 2025 року

Одним із пріоритетних напрямків у діяльності Держпродспоживслужби є питання забезпечення населення доброякісною питною водою.

Так, на виконання Протоколу від 24.12.2024 № 7 засідання Державної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій, впродовж І кварталу 2025 року фахівцями Головного управління здійснювались комісійні обстеження, із залученням представників органів місцевої влади та місцевого самоврядування, об’єктів централізованого та децентралізованого водопостачання на території громад області у відповідності до розроблених графіків. Обстежено 156 об’єктів централізованого питного водопостачання, з яких на 131 об’єкті   (83,9 %) виявлені порушення законодавчих вимог.

Серед основних недоліків:

- незадовільний санітарно-технічний стан виробничих та допоміжних приміщень;

- недотримання нормативних розмірів радіусу першого поясу зон санітарної охорони джерел водопостачання;

- відсутність технологічних регламентів, робочих програм виробничого контролю якості питної води, а також графіків планових промивок та дезінфекції водогінних мереж на підприємствах питного водопостачання;

- відсутність контролю радіаційної безпечності питної води в джерелах водопостачання.

Окрім того, комісійними обстеженнями охоплено 279 джерел децентралізованого водопостачання (громадських криниць), з яких             168 джерел (60, 2 %) утримуються з порушеннями законодавчих вимог щодо їх облаштування та експлуатації.

Виявлені порушення:

- пошкоджені оголовки та навіси;

- відсутність відер загального користування;

- потреба в ремонті та фарбуванні дерев’яних конструкцій;

- відсутність або пошкодження огорож.

         За результатами виявлених недоліків, на адресу балансоутримувачів та до органів місцевої влади направлено 145 рекомендаційних листів з метою їх усунення.

За ініціативи начальника Головного управління, питання водозабезпечення  населених пунктів області заслухано на 9 засіданнях комісій з ТЕБ та НС при районних військових адміністраціях,  визначено основні напрямки подальшої роботи та взаємодії.

         Особливу увагу фахівцями служби було приділено розгляду та погодженню 11 робочих програм виробничого контролю питної води, а також графіків й порядку здійснення планових промивок і дезінфекції у складі технологічних регламентів для підприємств централізованого водопостачання, передбачених вимогами наказу Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України від 12.04.2024 №309 «Про затвердження Порядку розроблення підприємствами централізованого водопостачання та централізованого водовідведення технологічних регламентів».

Головне управління Держпродспоживслужби області наголошує на необхідності безумовного виконання наданих службою рекомендацій, які сприяють недопущенню виникнення гострих кишкових інфекцій та харчових отруєнь, спричинених водним фактором передачі та забезпеченню населення водою гарантованої якості.

Записатись
Подати скаргу