Раціональне харчування дітей

29 Вересень 11:52
Раціональне харчування дітей
Раціональне харчування дітей

Раціональне харчування є найважливішою складовою формування здоров’я дитини, сприяє збереженню здоров’я, опірності фізичним факторам навколишнього середовища, високій фізичній і розумовій працездатності. Древньогрецькому філософу Сократу належить вислів: «Ми живемо не для того, щоб їсти, а їмо для того, щоб жити». 

Одним з важливих принципів раціонального харчування є правильно організований його режим. В це поняття входить: 

  • Суворе дотримання часу прийомів їжі та проміжків між ними; 
  • Раціональна в фізіологічному відношенні кратність прийомів їжі (залежить від віку та стану здоров’я дитини); 
  • Правильний кількісний та якісний розподіл їжі на окремі прийоми; 
  • Умови прийому їжі і поведінка дитини під час їжі.

Доведено, що обов’язкова умова для нормальної шлункової секреції – суворе дотримання встановлених проміжків між прийомами їжі (4-6 годин). При недотриманні цієї вимоги погіршується травлення, знижується апетит.

Рівновага в організмі, яка приводить до здоров’я, починається з їжі, яку ми їмо. Оптимальним співвідношенням білків, жирів та вуглеводів є співвідношення 1:1:3,5, причому частка білків тваринного походження має бути в межах 63%, а жирів рослинного походження – 18%.

Харчування дітей в організованих колективах здійснюється на підставі приблизних сезонних меню, які складені з урахуванням гігієнічних принципів та натуральних норм продуктів, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 22 листопада 2004 року № 1591 і погоджені з органами Держпродспоживслужби.

Згідно аналізу наданих в Вінницьке міське управління Держпродспоживслужби накопичувальних відомостей вказані норми продуктів, через недостатнє фінансування, не виконуються. Діти в дошкільних та загальноосвітніх закладах недоотримують такі основні продукти, як м’ясо, риба, молоко, масло вершкове, сметана, сир кисломолочний, яйця, фрукти, соки, овочі. Тому, батькам необхідно забезпечити раціон дитини в домашніх умовах тими продуктами, які вона недоотримала в організованому колективі, тим самим максимально наблизивши його до збалансованого.

Адже, незбалансоване харчування є причиною аліментарно-залежних захворювань, до яких відносяться захворювання шлунково-кишкового тракту, анемія, хвороби обміну речовин тощо. Відсутність, недостатня кількість або збиткове надходження в організм будь-якого мікронутрієнта (вітаміни, мікроелементи) призводить до захворювання.

Недостатнє надходження мікронутрієнтів в дитячому та юнацькому віці негативно відображається на показниках фізичного розвитку, захворюваності, успішності, є однією з причин поступового розвитку обмінних порушень та хронічних захворювань і в кінцевому результаті заважає формуванню здорового покоління в Українській державі.

Сьогодні в структурі захворюваності дітей патологія органів травлення займає 2-3 місця, за останніх 20 років показник поширеності цих захворювань збільшився майже вдвічі. Спостерігається значне зростання кількості дітей із залізодефіцитною анемією, чому, головним чином сприяє дефіцит в раціоні продуктів, що містять рослинний білок та вітаміни, особливо вітамін «С».

Систематичне вживання дітьми продуктів, до складу яких входять інгредієнти, що не відносяться до натуральних продуктів харчування (штучні барвники, консерванти, ароматизатори, підсолоджувачі, підсилювачі смаку, газ) викликає подразнення слизової оболонки шлунку і сприяє розвитку гастритів, виразкової хвороби, закрепів.

Вінницьке міське управління Держпродспоживслужби повідомляє, що Міністерствами охорони здоров’я, освіти та науки заборонено в організованих дитячих та підліткових колективах замовляти та використовувати в їжу ряд продуктів, небезпечних в епідеміологічному відношенні (м’ясо та яйця водоплавної птиці, м’ясо, яке не пройшло ветеринарного контролю, м’ясні обрізки, субпродукти – за винятком печінки та язика, річкову та копчену рибу), а також продукти, які містять вказані вище шкідливі для дитячого організму домішки (соуси, майонез, вироби у фритюрі, в т. ч. чіпси, вироби швидкого приготування, газовані напої, квас, кремові вироби, вершково-рослинні масла (спреди) та масла з додаванням будь-якої іншої сировини (риби, морепродуктів, тощо).

Тому, при організації харчування дитини вдома батькам рекомендуємо заради здоров’я власних дітей виключити з їх раціону подібні продукти, а надавати перевагу продуктам, збагаченим залізом, йодом, іншими мікроелементами та вітамінами, а також додержуватися принципів наступності, єдності вимог в організованому колективі і в родині.

 

Записатись
Подати скаргу