Аналіз санітарно-епідемічної ситуації в області за 2021 рік

07 Лютий 15:34
Аналіз санітарно-епідемічної ситуації в області за 2021 рік
Аналіз санітарно-епідемічної ситуації в області за 2021 рік

Відповідно до Положення про Держпродспоживслужбу України та покладених на неї завдань у сфері державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства, фахівцями Управління в межах компетенції впродовж  2021 року здійснювалися відповідні заходи.

В 2021 році на території області зареєстровано два спалахи сальмонельозу (у Вінницькому та Бершадському районах), які пов'язані з діяльністю закладів громадського харчування. В одному випадку мало місце святкування випускного вечора, в іншому - організація поминального обіду по типу "виїзної кухні". Виникненню спалахів сприяло порушення санітарно-гігієнічних вимог при організації харчування людей. Постановою начальника Головного управління була тимчасово призупинена діяльність операторів ринку, власники закладів за виявлені порушення притягнуті до адміністративної відповідальності, на їх адреси направлені приписи про усунення порушень чинного законодавства.

В 2021 році в області зареєстровано 3 випадки ботулізму, в одному з яких діагноз встановлено трирічній дитині. Випадки реєструвались в Жмеринському (Барська ТГ), Вінницькому (Оратівська ТГ) районах та в м. Вінниця. Усі випадки мали побутовий характер, зв’язку з вживанням продукції промислового виробництва не встановлено.

Впродовж 2021 року фахівцями управління здійснено 1498 заходів державного нагляду в сфері дотримання санітарного законодавства, порушення встановлено на  700 об’єктах (47%):

488 планових заходів державного нагляду, порушення виявлені на 436 об’єктах, що становить 90%;

1010 позапланових заходів (в т.ч. числі 10 при розгляді звернень фізичних осіб, 472 - за зверненням суб’єктів господарювання, 416 - виконання приписів та пропозицій служби), порушення встановлені на 264 об’єктах, що становить 27%.

За результатами заходів державного нагляду суб’єктам господарювання надіслано 602 розпорядження та приписи про усунення порушень санітарного законодавства, притягнуто до адміністративної відповідальності 325 осіб.

Проведено 1540 комісійних перевірок (навчально-виховні заклади перед початком роботи, об’єкти водопостачання на виконання Доручення до Указу Президента України по Рішенню РНБО та  інше), порушення санітарного законодавства виявлялись в 476 випадках (31%). При виявленні порушень на адресу закладів направлялись інформаційно-рекомендаційні листи.

В оздоровчу кампанію 2021 року в області працювало 63 заклади оздоровлення та відпочинку для дітей (7 - позаміські, 2 - санаторного типу, 54 - пришкільні табори з денним перебуванням), в яких перебувало 8901 дітей. Перевірками охоплені усі вказані заклади, порушення виявлені в 37% закладів. За результатами перевірок до адміністративної відповідальності притягнуто 26 осіб, на адресу керівників надіслано 21 припис.

Одним з пріоритетних завдань Управління є здійснення державного нагляду за роботою навчально-виховних закладів, в т.ч. за організацією харчування дітей в них та виконанням Обласної програми "Дітям Вінниччини – безпечне харчування на 2019-2021 роки". За ініціативи служби підготовлено Регіональний план заходів щодо створення належних умов для безпечного харчування дітей у закладах освіти Вінниччини.

Розпорядженням Вінницької ОДА було створено комісію з перевірки готовності навчально-виховних закладів до роботи в новому навчальному році. Спеціалісти служби взяли участь в 1372 комісійних перевірках. Порушення виявлені в 434 закладах (32%).

Плановими заходами державного нагляду в 2021 році охоплено 267 закладів дошкільної освіти та 199 загальноосвітніх шкіл, порушення виявлені в 65% перевірених закладів дошкільної освіти та у 80% шкіл.

З метою оцінки санітарного стану харчоблоків навчальних закладів, з технологічного обладнання, посуду, рук і одягу працівників було відібрано та досліджено 7720 змивів на бактерії групи кишкової палички, з яких 426 (6%) позитивні. Всім керівникам закладів надіслані пропозиції щодо необхідності посилення контролю за дотриманням санітарно-гігієнічного і дезінфекційного режиму та правил особистої гігієни.

В 2021 році з харчоблоків шкіл та садочків було доставлено 467 проб готових страв на визначення бактеріологічної забрудненості, з них 18 (4%) не відповідали нормативним показникам. Керівникам даних установ були направлені пропозиції щодо негайного посилення контролю за технологією приготування страв. Також, 106 шкільних обідів були дослідженні на калорійність, всі проби відповідали вимогам.

З метою профілактики епідемічних ускладнень було обстежено 399 осіб (працівників харчоблоків) методом раптовості на бацилоносійство, з них 11 осіб виявилися носіями стафілококу. Дані особи пройшли відповідне лікування та після повторного обстеження були допущені до роботи.

З метою підвищення рівня знань щодо створення належних умов організації харчування та додержання санітарних протиепідемічних правил і норм постійно проводяться онлайн-семінари з керівниками шкіл по впровадженню та дотриманню безпечного і здорового освітнього середовища у сучасній школі.

На початку року проведено 112 нарад та семінарів з метою опрацювання Санітарного регламенту для закладів загальної середньої освіти, підготовлені презентаційні матеріали для більш легкого доведення та засвоєння матеріалу.

За участю спеціалістів Головного управління Держпродспоживслужби проведено онлайн-нараду з керівниками, медичними працівниками дошкільних навчальних закладів з питань організації повноцінного та безпечного харчування дітей у відповідності до вимог постанови КМУ від 24 березня 2021 року № 305. Наради з впровадження вимог зазначеної постанови проведено в усіх територіальних громадах (65 нарад).

Спеціалістами Управління у відповідності до вимог чинного законодавства було погоджено 855 примірних меню з загальноосвітніх шкіл та 797 меню з дошкільних закладів.

Фахівцями Управління в 2021 році розглянуто 219 звернень з питань недотримання протиепідемічних заходів з профілактики коронавірусної хвороби, порушень санітарного законодавства при використанні пестицидів, забруднення навколишнього середовища, порушення правил благоустрою та правил утримання свійських і домашніх тварин.

Впродовж 2021 року спеціалістами розглянуто 61 звернення суб’єктів господарювання щодо отримання документів дозвільного характеру, при цьому видано 57 санітарних паспортів на право експлуатації джерел іонізуючого випромінювання. Розглянуто 577 документів, в яких обґрунтовуються обсяги викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами. З них 33 документи відхилено від погодження.

В 2021 році розглянуто та погоджено 13 реєстрових карт об’єктів утворення, обробки та утилізації відходів різних підприємств та організацій.

За заявами суб’єктів господарювання здійснено 49 позапланових заходів державного нагляду з питань дотримання санітарних норм і правил, гігієнічних нормативів і регламентів безпечного виробництва, транспортування, зберігання, застосування пестицидів і агрохімікатів. Згідно вимог Закону України "Про пестициди і агрохімікати" видано 38 санітарних паспортів на право одержання, зберігання і застосування пестицидів та мінеральних добрив, в двох випадках надано відмову.

Ініційовано проведення та взято участь в 32 засіданнях комісій з питань ТЕБ та НС.

Згідно плану ОДА на 2021 рік, підготовлено 86 контрольних інформацій, за запитами Вінницької ОДА надано 33 письмових пропозиції щодо врахування наявних проблемних питань та ризиків під час розроблення детальних та генеральних планів населених пунктів, опрацьовані та надані відповіді на 51 запит інших установ та організацій.

Впродовж 2021 року спеціалістами управління проведена значна санітарно-просвітницька робота: 17 теле- та 9 радіовиступів з актуальних протиепідемічних питань, підготовлено та надано до друку в засоби масової інформації 112 статей.

Бюджетна програма 2021 року щодо проведення лабораторних досліджень та інструментальних вимірювань розділу державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства завершена вчасно та виконана на 100%. Всього було заплановано та відібрано на дослідження 10501 проба факторів навколишнього середовища, питної води, продуктів харчування тощо. Проведено 25792 досліджень, з яких 949 проб (9,03%) не відповідали вимогам санітарних норм.

В зв’язку з ускладненням епідемічної ситуації з коронавірусної хвороби COVID-19, на вимогу низки розпорядчих документів, спеціалістами Управління забезпечено щоденний моніторинг дотримання суб’єктами господарювання основних протиепідемічних вимог, регламентованих постановами Головного державного санітарного лікаря України. Загальна кількість проведених моніторингових обстежень проведених в 2021 році становить 97359, порушення виявлено на 11990 об’єктах (12,3%). Притягнуто до адміністративної відповідальності 5135 осіб, суб’єктам господарювання направлено 7498 приписів та пропозицій, направлено 655 інформаційних повідомлень в органи влади та 24 - в правоохоронні органи.

Записатись
Подати скаргу