Новини

28 Травень 15:52
Яблунева плодожерка – небезпечний шкідник!
Яблунева плодожерка – небезпечний шкідник!

На початку другої декади травня в південних районах розпочався слабкий літ яблуневої плодожерки. Протягом декади літ поширився на всю територію області, але він був нестабільним та переривався погіршеннями погодних умов.

На тепер погодні умови сприяють поступовому збільшенню інтенсивності льоту, за ніч на феромонну пастку стабільно уловлюється 1-2 метелики та досягнуто ЕПШ – 5 екз./7 днів спостережень, що свідчить про початок відкладання яєць та необхідність розпочати проведення робіт із захисту багаторічних насаджень.

За наявним прогнозом, погодні умови кінця травня-червня будуть сприятливі для льоту фітофага. Прогнозовані нічні температури від +15°С до +22°С обумовлюватимуть більш швидке наростання інтенсивності льоту в порівнянні з минулим роком та більш стислі строки його проходження.

Крім яблуневої, спостерігається літ сливової та східної плодожерок, сливової товстоніжки.

Для боротьби з плодожерками застосовують хімічний або біологічний методи.

Біологічний метод (випуск яйцеїда-трихограми) застосовується для зменшення пестицидного навантаження на довкілля та отримання екологічно чистої продукції. Випуск трихограми здійснюють у два строки - на початку відкладання яєць та приблизно через 7 днів в період масової яйцекладки у нормі по 50 тис самиць/га. Можна практикувати і трьохразовий випуск в тих же нормах – на початку відкладання яєць, на початку масового відкладання і через 5-7 днів після другого. Випускають трихограму в ранкові години у теплу безвітряну погоду. Також використовують біопрепарати Скарадо-М, ЗП, 3-5 кг/га, Гаубсин, с, 10 л/га, Мадекс Твін, КС, 0,1-л/га.
В невеликих садах можна відловлювати метеликів на яблучний сироп (100 г сушених яблук кип’ятять 30 хв. в 2 л води, додають трохи цукру та дріжджів і після початку бродіння розливають в будь-які ємкості та розставляють на ділянці. Сівши на шумуючу поверхню, метелики потрапляють у рідину та гинуть).

На початку (в разі відлову феромонною пасткою 5 метеликів яблуневої плодожерки за 7 днів спостережень) - під час масового відкладання яєць, проводять обробки інсектицидами - регуляторами росту комах - номолтом, к.с., 0,5-0,7 л/га (додатково діє на листокруток), матчем, к.е., 1,0 л/га (також активний проти листокруток, молей), люфоксом, к.е., 1,0 л/га (додаткова дія на кліщів, щитівок, листокруток), рімоном, к.е., 0,6 л/га. Ці препарати мають стерилянтний ефект (стерилізують імаго), овіцидну дію (знищують яйця) та безпосередньо ларвіцидну дію (знищують личинок). На початку відродження личинок проводять першу обробку традиційними інсектицидами, дія яких направлена на знищення. Календарно це відповідає даті, що настає через десять днів після потрапляння в феромонну пастку п'яти і більше метеликів за сім днів спостережень. Наступні обприскування здійснюють через три дні після потрапляння в пастку більше трьох метеликів за сім днів спостережень, але не раніше, як інсектицид (хімічний або біологічний) від попереднього обприскування втратить токсичність.

Початок відродження личинок очікується близько середини-кінця першої декади червня.

 

Записатись
Подати скаргу