Кір – це прогнозована та контрольована інфекція і для її запобігання вже більше 50 років існує вакцина. При охопленні 98% населення вакцинацією виникає "колективний імунітет", який запобігає поширенню вірусу в даній популяції.
Переважна більшість європейців мають усі щеплення проти кору за календарем, тому в 42 з 53 країн Європи вдалося зупинити поширення кору. Проблемними залишаються ті країни, в яких рівень охоплення щепленнями недостатній, на жаль, серед цих країн знаходиться й Україна.
Вакцинація від кору входить в наш календар щеплень: проводиться в 1 рік та повторно (ревакцинація) в 6 років. Якщо з якихось причин вакцинація не проводилася у встановлений термін, її можна зробити у будь-якому віці, краще – двічі, з інтервалом між щепленнями не менше 28 днів.
Екстрена вакцинопрофілактика необхідна неімунним дітям протягом перших 3-х діб після підтвердженого контакту з хворим на кір.
Слід пам’ятати, що вакцинація може супроводжуватися певними реакціями, оскільки використовується живий ослаблений штам. Іноді і вакциновані можуть захворіти, однак, це не йде ні в яке порівняння зі справжнім захворюванням, що за багатьма клінічними ознаками протікає значно важче.
Спокійно та без паніки вирішуйте з вашим лікарем доцільність вакцинації, звертайтеся вчасно до закладу медичної допомоги при підвищенні температури тіла до 38 градусів і вище, особливо, якщо Ви чи Ваші діти не щеплені та відносяться до групи ризику.
У нашій країні зазвичай доступні комбіновані вакцини з коревим компонентом (наприклад, разом з краснухою чи краснухою та паротитом). Для дорослих застосовуються ті ж вакцини, що і для дітей. Наразі, в Україну для щеплень КПК постачають Пріорикс™/Priorix™ — препарат, вироблений компанією GlaxoSmithKline Biologicals s.a (Бельгія).
При зверненні до лікаря його обов’язково слід проінформувати про наступне:
- наявність алергічних реакцій в анамнезі;
- наявність будь-якого імунодефіцитного стану, в т.ч. онкозахворювання, прийом хіміопрепаратів, променеву терапію;
- проведення будь-якої вакцинації протягом останніх 4-х тижнів;
- вагітність;
- введення препаратів крові найближчим часом;
- зниження рівнів тромбоцитів в анамнезі.
Все це необхідно для визначення можливості проведення вакцинації саме Вам чи Вашим рідним.
І пам’ятайте: попередження інфекційних захворювань – це обов’язок не лише держави, а й кожної небайдужої людини!