Хто контролює харчування школярів?

19 Лютий 15:25
Хто контролює харчування школярів?
Хто контролює харчування школярів?

Дуже часто батьків турбує питання чим їх дитину годують у школі? Хто контролює якість та безпеку харчування? Чи має право батько або мати подивитися, що саме дитина їсть у шкільній їдальні?

Щоденний контроль за організацією якісного та безпечного харчування покладається на засновників (власників) і керівників навчальних закладів, медичний персонал (або особу, яка відповідальна за організацію харчування дітей і призначена наказом керівника закладу). Це визначено Державними санітарними правилами і нормами влаштування, утримання загальноосвітніх навчальних закладів та організації навчально-виховного процесу ДСанПіН 5.5.2.008-01, затвердженими постановою Головного державного санітарного лікаря України від 14.08.2001 № 63, спільним наказом МОЗ України та МОН України від 01.06.2005 №242/329 "Про затвердження Порядку організації харчування дітей у навчальних та оздоровчих закладах", зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 15.06.2005 за № 661/10941. 

Батьки або особи, які їх замінюють, є учасниками навчально-виховного процесу ст. 19 Закону України "Про загальну середню освіту". Законом України визначено, що органи громадського самоврядування в освіті об'єднують учасників навчально-виховного процесу, спеціалістів певного професійного спрямування. Законом передбачено, що самоврядування навчальних закладів передбачає їх право на здійснення громадського контролю за організацією харчування, охорони здоров'я, охорони праці в навчальних закладах.

Батьки або особи, які їх замінюють, можуть зайти (без верхнього одягу) у приміщення обідньої зали.

У виробничих приміщеннях харчоблоку мають право знаходитися лише працівники харчоблоків, а також особи, які є відповідальними за харчування при наявності особової медичної книжки, яка підтверджує відсутність захворювань, що можуть призвести до зараження споживачів (школярів) та харчової продукції. Наказ МОЗ України від 23.07.2002 № 280 "Щодо організації проведення обов'язкових профілактичних медичних оглядів працівників окремих професій, виробництв і організацій, діяльність яких пов'язана з обслуговуванням населення і може призвести до поширення інфекційних хвороб".

Вся харчова продукція та продовольча сировина, яка постачається у дитячі заклади має бути забезпечена документами, які гарантують її безпеку та доброякісність, це визначено п.10 ДСанПіН 5.5.2.008-01.

Обмеження контрольно-наглядових функцій Держпродспоживслужби, зокрема мораторій на проведення планових заходів державного нагляду (контролю) відповідно до Закону України "Про тимчасові особливості здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" та певних обмежень проведення позапланових перевірок (лише за зверненням суб’єкта господарювання або за скаргою фізичної особи із погодженням Державної регуляторної служби), призвело до погіршення санітарно-епідемічної ситуації в країні щодо спалахів гострих кишкових інфекційних захворювань, харчових отруєнь, захворювання на ботулізм тощо.

Результати епідеміологічного аналізу свідчать, що кількість спалахів в організованих дитячих колективах країни збільшилась у 1,6 рази (з 57 спалахів у 2016р. до 91 спалаху за 10 місяців 2017р.)!

У Вінницькій області був зареєстрований 1 спалах гострої кишкової інфекції у дошкільному навчальному закладі смт. Сутиски Тиврівського району. Трьом захворілим дітям було встановлено заключний діагноз - гострий гастроентероколіт норовірусної етіології, двом вихованцям - гострий гастроентероколіт не встановленої етіології. Виникненню спалаху сприяли чисельні порушення вимог санітарного законодавства, недотримання у садочку санітарно-гігієнічного та протиепідемічного режиму. 

Відповідальність і контроль за організацію харчування в організованих дитячих колективах покладається на власників та керівників закладів. Необхідно, щоб саме вони у спільному діалозі з батьками вирішували, як надалі покращувати якість харчування дітей.

Записатись
Подати скаргу